Op.Dr.Filiz Ak - Halaskargazi Caddesi Çiftkurt Apartmanı No. 226 Kat 2 Daire 14 Şişli-İstanbul

Prematürite (Erken Doğum) Nedir?

37 haftadan önce gerçekleşen, fetüsun 1000-2500 gr arasında olan doğumlara erken doğum yani prematürite denir. Erken doğum çoğu durumda kendi kendine başlar. Anne ve/veya bebek hayatının tehlikede olduğu durumlarda ise doktor tarafından erken doğum kararı verilir ve induksiyon (suni sancı) ya da sezeryan yolu ile doğum gerçekleştirilir.

Bebeklerin neden erken doğdukları konusunda tek bir sebep yoktur. Bir çok nedene bağlı olabilir. En önemli nedenlerinden biri “çoğul gebelik” tir. Bunun yanında şiddetli hipertansiyon, plesantada anatomik bozukluk, plesental yetersizlik, erken membran rüptürü (EMR), önceden düşük doğum ağırlıklı doğum, anatomik bozukluklar, yetersiz veya aşırı kilo alımı, servikal yetmezlik veya yırtıklar, sigara kullanımı, annenin yaşının 35 yaşından büyük veya 18 yaşından küçük olması, sık cinsel ilişkiye girmek, psikolojik şok, akciğer veya sistemik hipertansiyon, böbrek hastalığı, kalp hastalığı, enfeksiyonlar, ilaç, alkol, anemi gibi nedenlerde erken doğuma sebep olmaktadır.

Erken doğum belirtileri ; karında ağrı ve sertleşmeler olması, kasıklarda ağrı ve krampşar (adet sancısına benzeyebilir), bel ağrısı, su gelemsi, vajinadan aşırı sulu akıntı gelmesi, lekelenme veya kanama olması, nişa gelmesi, karından aşağıya doğru baskı hissi. Tabi bu belitiler her zaman erken doğum haberci olduğu anlamına gelmeyebilir. İyi bir muayaneden sonra tanının konması daha sağlıklı olucaktır.

Rahim Filmi